2017 Annual prizegiving

We held the annual prizegiving at the Harrier Shed, Churchward Park, Taylor Pass Road on Sunday 24th September.dsc_0049
The prizegiving and later BBQ and a special treat for all, a Mr Whippy to finish off a perfect day in the sunshine.dsc_0051
Prizegiving results are as follows:

MARLBOROUGH HARRIER TROPHIES
GRADE                  Certificate           Cup        Adult Medal       Children’s Medal  Awarded to

NOVICE CUP

Under 12 Girls                                                                                                1            Amber Bendell
Under 12 Boys                                                                                                1            Andrew Hall   Under 14 Girls                                                                                                1            Jorja Bacchus
Under 16 Girls                                                                                                1            Sophia Bendell  Under 16 Boys                                                                                                1            Gus Marfell
Woman                                                                1                                                        Megan Kain       Men                                                                      1                                                        David Bendell
BURTON CUP

Under 7 Girls                                                                                                     1         Leia Shaw
Under 12 Girls                                                                                                   1          Katie Pugh
Under 12 Boys                                                                                                   1          Mathew Hall
Under 14 Girls                                                                                                   1          Jorja Bacchus
Under 16 Girls                                                                                                   1          Sophia Bendell
Under 16 Boys                                                                                                   1          Gus Marfell
Senior Woman                                                                 1                                           Kiri Johnson
Senior Men                                                                       1                                           Adam Baker
Veteran Woman                                                              1                                       Lynne Fitzpatrick
Veteran Men                                                                    1                                            Peter Mann

PROSSER CUP

Under 10 Boys                                                                                                   1           Dillon Gibson
Under 12 Boys                                                                                                   1          Michael James
Under 14 Girls                                                                                                   1           Jorja Bacchus
Under 14 Boys                                                                                                   1           Jimmy Luff
Under 16 Girls                                                                                                   1           Anna Barnes
Under 16 Boys                                                                                                   1           Gus Marfell
Walkers                                                                             1                                            K aye Leach
Winner of the Prosser Cup                                            1                                             Cameron Kain

FAIRHALL ROAD RACE

Under 12 Boys                   1                                                                                             Andrew Hall
Under 14 Girls                   1                                                                                            Jorja Bacchus
Under 14 Boys                   1                                                                                            Jimmy Luff
Under 16 Girls                   1                                                                                            Anna Barnes
Under 16 Boys                   1                                                                                         Hunter Bendell
Walkers                                                                                1                                           Sheila Waters
Winner of the Fairhall Road Race                                  1                                          Allister Leach

CROSS COUNTRY CHAMPS

Under 7 Girls                                                                                                    1             Leia Shaw
Under 12 Girls                                                                                                  1              Katie Pugh
Under 12 Boys                                                                                                  1              Connor Pugh
Under 14 Girls                                                                                                  1             Jorja Bacchus
Under 14 Boys                                                                                                  1             Jimmy Luff
Under 16 Girls                                                                                                  1             Anna Barnes
Under 16 Boys                                                                                                  1             Gus Marfell
Senior Woman                                                                 1                                             Megan Kain
Senior Men                                                                       1                                            Cameron Kain
Veteran Woman                                                              1                                              Emily Marfell
Veteran Men                                                                    1                                             Robbie Barnes
Veteran Woman 55+                                                      1                                 Margaret Hazelwood
Veteran Men 60+                                                            1                                              Bill Hunter
Walkers                                                                              1                                             Alison Brook

ROAD CHAMPS

Under 7 Girls                                                                                                     1              Leia Shaw
Under 12 Boys                                                                                                   1          Michael James
Under 14 Girls                                                                                                   1          Jorja Bacchus
Under 14 Boys                                                                                                   1          Jimmy Luff
Under 16 Girls                                                                                                   1          Anna Barnes
Under 16 Boys                                                                                                               Gus Marfell
Senior Men                                                                        1                                           Adam Baker
Senior Women                                                                  1                                           Megan Kain
Veteran Woman                                                               1                                             Tracey Sims
Veteran Men                                                                     1                                            Robbie Barnes
Veteran Woman 55+                                                      1                                 Margaret Hazelwood
Veteran Men 60+                                                             1                                              Brian Martin
Walkers                                                                              1                                           Sheila Waters
Guerin Trophy                                                                  1                                            Jim Mercer
Junior Winner                                    1                                                                           Anna Barnes

All Other Cups and Trophies

Vulcan Trophy – Most Promising Junior Boy                                                        Michael James

Western Trophy – Most Promising Junior Girl                                                     Jorja Bacchus

Presidents Supporters Cup                                                                                       Bronwyn James

Presidents Trophy                                                                                                       Peter Mann

John Western Memorial Cup                                                                                    Cameron Kain

Walker of the Year                                                                                                       Sheila Waters

Anita Neal Trophy – Most Improved Runner                                                         Ed Massey

Harrier of the Year                                                                                                       Robbie Barnes

For photos go here

This entry was posted in News. Bookmark the permalink.

Comments are closed.